Тема: Загальна характеристика роману Оскара Уайльда

«Портрет Доріана Грея»

ДОБРОГО ДНЯ, ДІТИ!

На минулому уроці ми опрацювали біографію Оскара Уайльді, і домашнім завданням було ознайомитись із його романом «Портрет Доріана Грея».

Для перевірки як добре ви засвоїли зміст роману, дайте письмові відповіді на наступні запитання:

1. Де Безіл Холуорд познайомився з Доріаном:
2. Безіл Холуорд не хотів знайомити лорда Генрі з Доріаном Греєм, тому що боявся:
3. Ким були батьки Доріана?
4. Що, на думку Генрі, було в Доріана прекрасним:
5. Ким за професією був брат Сибіли:
6. Як Безіл ставився до Доріана Грея:
7. Чому Доріан не міг довго знаходитися за межами Лондона:
8. Який вислів не належить лорду Генрі:
9. Хто з героїв роману говорив: «Любов важливіша за гроші»:
10. Що сталося з Безілом Холуордом:
11. Чому Сибіла розчарувала Доріана:
12. Як Алан Кемпбел допоміг Доріану:

Історія написання твору

"Портрет Доріана Грея" дослідники назвали одним із найбільш загадкових творів Оскара Вайльда.

Твір написаний у 1890 році. Прозаїк писав його на замовлення одного американського журналу у рекордно короткий термін - трохи більше, ніж за два тижні, бо уклав парі, що здатен створити роман саме у такий термін. Задум: одного разу у майстерні свого приятеля, художника Безіла Уорда, О. Вайльд побачив натурника, котрий вразив його досконалістю зовнішності. У передмові до твору автор визначив головну мету роману: вічність і велич наджиттєвого мистецтва. Роман був написаний на замовлення американського журналу. Однак для окремого видання обсяг твору був явно замалий, адже писати такі "портативні" романи було не в дусі англійської прози. Тому, коли постало питання про розширення епічного полотна, Оскар Уайльд уводить сюди велику кількість цитат, філософських роздумів, описів... Цим критики й пояснюють деяку непропорційність окремих частин твору, зокрема найбільшого за обсягом одинадцятого розділу, куди автор додає цілі абзаци з різних брошур, антикварних реєстрів тощо. Роман мав чимало спільного з твором Ч. Метьюріна «Мельмонт-блукач», де також розглядався таємничий зв’язок між долею героя і його портретом. Також джерелами портрету стали твори: Жюріс-Шарля Тюїсмена «Навпаки», Гете «Фауст», Бальзака «Шагренева шкіра», Гофмана «Малюк Цахес», Гоголя «Портрет».

Критичні відгуки на твір носили, майже без винятку, надзвичайно різкий характер, навіть з вимогою піддати забороні книгу, а автора – судовій відповідальності. Уайльда звинувачували в зневазі суспільної моралі. Однак звичайними читачами роман був прийнятий захоплено.

Запишіть в зошит наступні жанрові характеристики твору

«Портрет Доріана Грея»

За літературним родом - епічний;

За обсягом - місткий;

За будовою - складний;

Кількість персонажів - велика;

Часовий простір - близько 20 років;

Проблеми - естетичні, філософські, морально-етичні;

Домашнє завдання

Доведіть, що «Портрет Доріана Грея»
психологічний роман
фантастичний
інтелектуальний
філософський
естетський
парадоксальний

декоративний

роман-символ

знайдіть та запишіть в термінологічний словничок всі перелічені жанрові різновиди роману.