Урок з хімії, фізики в побуті (17.03.20)

Тема: Відмінні властивості рідин від твердих тіл: текучість, відсутність форми, сталість об’єму. Порівняння рідин за зовнішніми озгаками: колір, запах, смак

Згадайте в яких трьох агрегатних станах може бути речовина в природі

Назвіть відомі вам речовини у рідкому стані

Що ж таке рідина?

Це фізичне тіло, яке сильно опирається зміні свого об’єму ( на відміну від газів) і слабко опирається зміні своєї форми (на відміну від твердих тіл)

Щоб довести, що речовина в рідкому стані зберігає свій об’єм і набуває форми посудини, в яку налите, проведіть дослід: переливання води в посудини різної форми.

Обладнання: посудини різної форми, вода.

Хід досліду: Переливайте воду в посудини різної форми і спостерігайте за змінами.

Висновки: Вода легко змінює свою форму, набуває форму посудини, в яку її наливаєте. При цьому об’єм води не змінюється.

Правило: рідини мають сталий об’єм. Рідини не мають власної форми, а набувають її в посудині, в яку переливають.

Ці властивості рідин зумовлені тим, що молекули рідини розташовані не так  щільно, як у твердих речовинах. Можливість вільного переміщення молекул рідини одна відносно одної зумовлює її текучість.

Рідини можуть бути прозорими або мати власний колір.

Проведіть дослід: порівняння води та молока за кольором.

Обладнання: прозорі склянки з  водою і молоком, ложка.

Хід досліду: Налийте воду й молоко в склянку, опустіть ложку  у воду а потім у молоко. Спостерігайте, чи добре видно ложку у воді й у молоці.

Висновок: у воді ложку гарно видно, а в молоці – не видно, це доводить, що…

Правило: Рідини можуть бути прозорими, або  мати власний колір.

Рідини можуть відрізнятися за смаком (солодкий чай, кислий сік), за запахом (парфуми, бензин)

Домашнє завдання: параграф №30, заповнити таблицю на ст. 137

На головну Обрати клас