Повторення знань про різні  частини мови: іменник, прикметник, дієслово – 3 – А клас

ТЕМА.Повторення знань про різні  частини мови: іменник, прикметник, дієслово. Червона книга України.

МЕТА:

Формування предметних компетентностей:

Відновити і закріпити знання про слова – назви предметів, ознак, дій;

Формувати вміння розрізняти частини мови, правильно вживати їх у мовленні;

поглиблювати знання учнів про різноманітність природи;

повторити правила поведінки в природі;

розвивати мовлення, мислення, увагу, пам’ять, кмітливість;

підтримувати інтерес до вивчення рідної мови і показати її зв’язок з іншими науками, зокрема природознавством;

формування ключових компетентностей:

 комунікативну (уміти формувати власні думки усно, чути і розуміти інших, учитися працювати в парі, групі, оцінювати себе та товариша, формулювати власну думку та позицію),

 регулятивну (уміти висловлювати власне судження, оцінювати правильність виконання власної роботи),

 пізнавальну (уміти орієнтуватися у власній системі знань: робити висновки з вивченого раніше, знаходити відповіді на питання, життєвим досвідом та інформацією, отриманою на уроках),

предметну (удосконалювати уміння ставити до слів питання і визначати частину мови, уміння красиво і правильно писати, вибирати на слух з тексту іменники,  прикметники, дієслова)

виховувати екологічну культуру,оберігати природу, примножувати її,  шанобливе ставлення до навколишнього середовища..

ТИП УРОКУ. комбінований

ВИД УРОКУ. Інтегрований урок української мови та природознавства.

МЕТОДИ. «Асоціативний кущ», «Вибіркове письмо», робота в парах.

ФОРМА ПРОВЕДЕНЯ: урок - подорож

ОБЛАДНАННЯ. , план уроку, ілюстрації рослин, слова - картки, картки з текстами, картки - шифровкию

ХІД УРОКУ

І. Організація класу

Усміхнемось всім навколо –

Небу, сонцю, квітам, людям –

І тоді обов’язково

День для вас привітним буде!

ЗУПИНКА ЕМОЦІЙНА

Емоційна хвилинка

Тепле сонечко всміхнулось, у віконце заглядає,

Третьокласникам розумним свою ласку посилає.

– У добрий час, найкращі діти, свій урок розпочинайте




І на ньому будьте пильні, а лінощі проганяйте.

Щоб у вас був гарний настрій, щоб старанно працювали

І за це, в кінці уроку, лиш високі бали мали!

– Отже, ви візьміть на партах таблички самооцінювання, де за кожну правильну відповідь і завдання ставитимете собі бали. А сонечко нам осяватиме дорогу (прикріплюю ілюстрацію сонечка)

ІІ. Мотивація навчальної діяльності

у

к

р

а

ї

н

с

ь

к

а

о

м

о

в

а

о

в

о

в

м

о

в

а

п

т

с

р

р

о

б

ж

п

и

с

п

р

и

р

о

д

о

з

н

а

в

с

в

о

ь

д

ж

с

т

а

р

а

н

н

о

р

ю

ч

я

і

ф

ш

з

щ

ц

і

к

а

в

и

й

ь

б

ю

д

щ

р

р

л

д

ж

б

е

р

е

г

т

и

а

п

р

о

л

д

ж

є

т

ь

п

р

и

р

о

д

у

ф

і

в

а

п

р

о

л

д

ж

  • який зараз урок?
  • як потрібно працювати на уроці?
  • як потрібно працювати?
  • Чого він вас?

ІІІ. Актуалізація опорних знань 

ЗУПИНКА « ПІЗНАЙКО»

Каліграфічна хвилинка

П п Пп пп пр ир ро да природа

Давайте збережемо золоті природні багатства!

Чому потрібно оберігати природні багатства?

Що для цього потрібно робити??

2.Гра «Шифрувальники»

- Розшифруйте слова: миза, ніжиснка, лькабуру

-Що називають ці слова? ( предмети)

- На які питання відповідають? ( що?)

-Назвіть ознаки цих предметів. (холодна, карсива, прозора)

-Які дії вини можуть виконувати? ( морозити, літати, танути)

-Складіть з цими словами речення і запишіть.

3. Гра « Речення розсипалось»

Найвище,  для, щастя,  кожного, з, нас- , радість, і, людьми, з, спілкуватися

( «Найвище щастя і радість для кожного з  нас - спілкуватися з людьми»

  • Назвіть в реченні іменники, прикметники, дієслова.

Асоціативний кущ

  • Щоб  дізнатися про що буде йти мова на уроці ми складемо асоціативний кущ

  • ІМЕННИК                          ПРИКМЕТНИК                     

Хто? Що?                                                                  Який? Яка?  Яке? Які?

Називає предмети       ЧАСТИНИ МОВИ           називає ознаки предметів


                                               ДІЄСЛОВО

                         Що робив? Що робить? Що роблять?

                                      Нази ває дію предмета

ІІІ. Оголошення теми і мети уроку

  • Сьогодні на уроці ми будемо вчитися розрізняти части мови і правильно вживати їх у мовленні, та вияснимо для чого потрібно оберігати природу.

Мотивація

 …заповідника Асканія Нова знаходиться в Херсонській області. Він …за розміром, але …. безліч видів рослин і зникаючих ….. Будьте … відвідуючи його. ( Виберіть потрібні частини мови і поставте до ни х питання))

Слова для довідки: територія, невеликий,нараховує, тварин уважні

Висновок:  Для чого нам потрібно вивчати  частини мови?

( іменники називають предмети,прикметники уточнюють, прикрашають і удосконалюють мовлення, дієслова вказують на дію предметів)

ІV. Повторення, закріплення і узагальнення набутих знань про прикметник

Робота з підручником 

С.95 в. 232

- Прочитайте текст.

- Розкажіть  чому раділи синиці

-А як ви допомагаєте птахам узимку

-Якою була пісня горихвісток

ВИБІРКОВЕ СПИСУВАННЯ ІЗ ЗАВДАННЯМ 

-спишіть перший абзац вставте пропущені букви

 З  другого абзацу випишіть  прикметники та іменники назви істот в два стовпчики.

Фізкультхвилинка

ЗУПИНКА « БЕРЕЖЛИВА»

Природознавство.

Не дарма ми так старались, на галявину дістались,

Тут ростуть рослини дивні,відгадать ви їх повинні.

  • Відгадування загадок 

Перша квіточка весняна

Тихо під сніжком куняла.

Дмухнув вітерець тепленький,

І з’явився цвіт біленький.

Мої квіточки ніжні

Тоненькі, тендітні, ласкаві, привітні.





Для нас справжнє лихо у світі настало.

До «Книги Червоної» нас записали.

Щоб ще у майбутньому ми розцвітали. ( Пролісок )

Я така трава,

Що від мене дрімота.

А сама не сплю,

Весняним цвітом всіх маню.

Щоб не замерзати –

Стала волохата.

Нічного холоду я не боюсь –

В пухнасту шубку обгорнусь. (Сон – трава)

Які частини мови допомогли відгадати загадки?

Багато рослин занесено до Червоної книги.

Пригадайте що вам відомо про Червону книгу України?

Робота з підручником с. 131 - 134

Зникаючі – червоний

Вразливі – оранжевим

Рідкісні –  жовтим

Неоцінені – сірим

ЗУПИНКА «ЛІСОВА»

Вибіркове письмо за оповіданням В. Сухомлинського. Робота в парах. На картках

                                            ПІД ДУБОМ

     Молодий лісник побудував у лісі велику кам’яну хату і посадив дуба під вікном.

     Минали роки, виросли у лісника діти, розростався дубок, старів лісник.

     І ось через багато літ , коли лісник став дідусем, дуб розрісся так, що заступив вікно.  Стало темно в кімнаті, а в ній жила  красуня – внучка лісникова.

- Зрубай дідусю дуба,  - просить онучка, - темно в кімнаті.

- Завтра й почнемо ….- відповів дідусь.

     Настав ранок. Покликав дідусь трьох синів і дев’ятьох онуків, покликав онучку – красуню й сказав:

 - Будемо хату переносити в інше місце.

    І пішов з лопатою копати рівчак під фундамент. За ним пішли три сини, дев’ять онуків і красуня – внучка.

- Чому чоловік не зрубав дуба?

ЗУПИНКА « ДЕРЕВО ПІЗНАННЯ»( складаємо дерево пізнання з квітів)

V. Підсумок уроку

– Швидко сплинув подорожі час,

Повертатися прийшла пора у клас.






  • Які частини мови сьогодні повторили?
  • На які питання відповідають іменники прикметники дієслова?
  • Чому певні види рослин занесені до Червоної книги України?

VІ. Домашнє завдання 

Виконати вправу 234

  • Підготувати матеріали до проекту Червона книга України