ЯДС

Урок- екскурсія у весняний ліс.

• Мудра природа навчає нас будь-якої пори року. Птахи – співу. Бджолиний рій – трудовій дисципліні, а ще – жити в труді й по справедливості. А дерева всіх порід, увесь веселий лісний рід, дружбі вчить міцній. Чого ще навчає нас природа?

• - Яка зараз пора року?

• - Чим вона відрізняється від інших?

• - Хто пригадає вірші про весну?

• Учні читають вірші про весну.

Весна

Прийшла весна,

Скрізь тепло стало,

Вгорі синіють небеса,

Усе кругом порозцвітало –

Яка краса! Яка краса!

І молоді клейкі листочки

Прокинулись на гілочках.

Зазеленіли всі садочки,

Співають птахи у гаях.

Н. Криворучко

Дивовижна пора

Як прекрасно весна зацвіла.

Всюди гарно, зелено і чисто.

Це квітуча і гарна пора –

Зустрічаємо її урочисто,

Її подих відчула земля,

Й посвітлішали враз небеса.

Із землиці пробилась травичка,

Задзвеніла в струмочках вода.

Птахи весело защебетали,

Рідну землю свою привітали:

Із пробудженням, сонцем, теплом,

З весняною красою й добром!

В.Білоус

Встала весна

Встала весна, чорну землю,

Сонну розбудила,

Уквітчала її рястом,

Барвінком укрила.

І на полі жайворонок,

Соловейко в гаї

Землю, убрану весною,

Вранці зустрічають…

Т. Шевченко

- Отже, поети побачили у весні багато прекрасного. Спробуймо помітити це все й ми. Вирушаймо в путь!

• - Тільки завжди пам’ятайте, як поводитися. Пригадайте, будь ласка, правила поведінки на природі.

Навесні природа прокидається від зимового сну. Сонце піднімається вище над горизонтом  гріє сильніше.  Дні стають довшими, а ночі – коротшими; теплішає; йде мокрий сніг або дощ; грунт відтає, тане сніг; біжать струмки, водойми переповнюються і затоплюють сушу. Починається повінь.

( Повінь – розлив річки при таненні снігу і розкритті від льоду навесні; збільшення кількості води в річці).

Зі змінами в неживій природі відбуваються зміни в житті рослин. Весні радіє все живе на Землі. Ліс пробуджується, сповнюється звуків, рухів. На листяних деревах і кущах набрякають бруньки. З’являються сережки, квіти, потім листя. Діти наголошують, що на деяких деревах ще не видно бруньок.

А які зміни ви побачили на ялинах, соснах? (У хвойних дерев змінюється колір кори, хвої).

Після зимового спокою найпершими пробуджуються багаторічні трави. Варто сонечку тільки пригріти де-небудь на проталині землю, як тут же з’являються паростки і навіть квітки нетерплячої травички. Такі рослини називаються первоцвітами.

А які ви знаєте первоцвіти?

Цвітіння підсніжників захоплююче видовище. Здається, що грунт у весняному лісі покритий мереживною скатертиною, зітканою з безлічі дзвоникоподібних сніжно-білих квіточок.

Коли земля пробуджується від зимового сну, в лісі можна побачити таку картину: ніби клаптики блакитного весняного неба впали на землю і синіють серед голого віття лісових дерев.

А ще проліски називають «очима березня».

Тільки сонечко пригріло,

Мати-й-мачуха з’явилась.

Серед чорної землі

Сяють сонечка малі.

Сон – трава нагадує фіолетову зірку з жовтою цяткою в центрі. На ніч у квітки закриваються пелюстки і їй не страшний навіть колючий мороз.

Пізніше з’являється ряст, який ще називають «кониками», «півниками».

Білі запашні квіти конвалії нагадують застиглі краплини-сльозинки. У давніх легендах розповідається, що ці дивні квіти виросли із сліз нареченої, яка виплакала очі, чекаючи з далекого походу козака-нареченого.

Діти, подивіться, що це за чудова квітка? (Фіалка).Так, ця прекрасна квітка,

яка милує наше око, зветься фіалка

.Через красу та лікувальні властивості ранньоквітучим рослинам люди завдають чимало шкоди. Багато рослин стали рідкісними. Такі квіти, як підсніжник, пролісок, конвалія, сон-трава, занесена до Червоної книги. Найкрасивіша квітка – та, що квітує там, де зросла. Не губіть її!

Літературне читання

Т.Коломієць «Ранок», М.Чумарна «Літо».

За підручником стор.155 читати, відповідати на питання.

Доки буде жити дух наш запорозький, доти Україна буде в світі жить!

За підручником впр.427(письмово), впр.428(письмово), 429(письмово).