О. С. Пушкін «Казка про царя Салтана...»

Сьогодні ми познайомимося з дуже відомим російським письменником Олександром Сергійовичем Пушкіним. Народився він  6 червня 1799 року в Москві у дворянській сім’ї. У сім’ї Пушкіних було троє дітей, Олександр був середнім. Старшу сестру звали Ольгою, молодшого брата – Левом. Коли Сашко був маленьким, батьки не помічали в ньому ніякого особливого таланту. Навпаки їм здавалось, що з нього нічого в житті не вийде. Він був повним хлопчиком, мовчазним, неповоротким і безініціативним.

До 12 років він виховувався вдома. З дітьми в сім’ї займалися гувернантки. У сім’ях дворян розмовляли не на російській, а на французькій мові. Тому в дитинстві Пушкін розмовляв на російській мові гірше, ніж на французькій. Його першим вчителем російської мови була бабуся Марія Олексіївна.

Починаючи з дев’яти років, Сашко став багато читати, закриваючись у величезній бібліотеці свого батька Сергія Львовича. Так, як в основному  у ній була французька література, восьмирічний Сашко пише свій перший вірш, звичайно ж, французькою.

19 жовтня 1811р. Олександр вступив в імператорський ліцей, який відкрили в Царському Селі за наказом царя Олександра І,  де провчився 6 років. Хлопчики тут мали рости і розвиватися виключно в атмосфері учбового закладу; додому їх не відпускали, навіть на канікули.

Непокірність поета привела до заслання. Місцем заслання стало с. Михайлівське, сімейний маєток Пушкіних. Майже два роки він провів в селі в повному відчуженн зі своєю старою нянею Ориною Родіонівною. Від неї він почув і записав 50 текстів російських народних пісень. Майже цілими днями Саша слухав казки своєї няні. Якщо ім’я матері в творчості Пушкіна обійдене мовчанням, то з образом няні пов’язано аж 5  творів.

За свої 37років Пушкін написав багато добрих віршів про природу і місто, в якому прожив більшу частину свого короткого життя, про Санкт-Петербург.                  Улюбленою порою року у Пушкіна була ОСІНЬ!

Загинув Пушкін на дуелі у 1837 році.

Ось і познайомились ми з життєвим шляхом російського письменника Олександра Сергійовича Пушкіна. Зараз пропоную вам прочитати довідку з підручника.

Оскільки  Олександр Сергійович Пушкін був російським письменником тому і писав він на російській мові, але з довідки дізналися, що його твори переведені на багато мов світу. А на українську їх переводили М.Т. Рильський та  Наталя Львівна Забіла.  Саме у її перекладі ми й познайомимося з уривком із казки.

Та перш ніж ви почнете читати Уривок казки у підручнику, нам необхідно провести словникову роботу.

Прясти – скручувати волокна коноплі, льону  у тонку нитку, пряжу;

хороми   – великий, розкішний будинок;

світлиця  – чиста, світла, гарна кімната в будинку;

тин                            – плетена огорожа;

красная  дівиця         – гарна дівчина;

вінчатися     – одружитися у церкві;

сваха               – жінка, яка когось сватає;

аршин   – старовинна міра довжини, десь70 см;

гонець – посланець з листом;

обмова   – брехня;

приплід – народжене дитинча.

Тепер прочитайте уривок казки з підручника.

ПроведемоРобот за змістом уривку.

- Які почуття  викликав у вас уривок  з казкик

- Про що мріяла кожна з них?

Хто слухав сестер?

Чому сестри і сваха захотіли погубити царицю?

Що вони зробили?

Який лист написали цареві?

Як цар відреагував на лист?

Продовжіть   словами з тексту

1. «Якби я була цариця, —

Третя мовила сестриця, —

Я б родила для царя

2.«Народилось дитинча –

Не дівчатко, не хлопча,

Не пацюк, не жабенятко,

3.«…Як почув же цар-отець,

Що сказав йому гонець,

В гніві став він мудрувати

І гінця хотів  ____________

Та, отямившися враз,

Надіслав такий наказ:

«Ждать повернення мойого,

Дайте відповіді на питання

Хто підслуховував розмову сестер?

Що запропонував цар сестрам?

Що попросив цар дружину перед від’їздом?

Чому розсердився цар?

Що він зробив?

До цієї казки відомі художники написали багато картин.  А всесвітньовідомий музикант Римський-Корсаков до опери «Про царя Салтана…»  написав музику. Тож пропоную послухати уривок з опери «Казка про царя Салтана» «Політ джмеля».

Чи сподобалася вам музика?

Який розділ почали вивчати?

З творчістю якого автора познайомилися на уроці?

Як називається твір?

На домашнє завдання я хочу запропонувати Вам послухати цю казку мовою оригіналу.